İki teker tutkunları fuarda buluştu

İki teker tutkunları, Motobike İstanbul 2019 Motosiklet Fuarı'nda buluştu.

Milliyet‘ten Gökhan Karakaş‘ın haberine göre, İstanbul Fuar Merkezi’nde Messe Frankfurt Istanbul’un organize ettiği Motobike İstanbul‘un en ilgi çekeni 450 bin TL’den satılan Ducati’nin Panigale V4 SGB modeli oldu.

11. kez kapılarını açan Motobike İstanbul, motosiklet ve bisiklet dünyasının dünyaca ünlü markalarını bir araya getirdi. İstanbul Fuar Merkezi’nde Motul ana sponsorluğunda gerçekleşen fuarın açılışını, Messe Frankfurt Istanbul Genel Müdürü Tayfun Yardım, 26. Dönem Milletvekili Kenan Sofuoğlu, Motosiklet Endüstrisi Derneği Başkanı Bülent Kılıçer, Motul Türkiye Satış Müdürü Kerem Oyılmaz ve Aytemiz Genel Müdürü Ahmet Eke yaptı.

Ziyaretçiler bu yıl da motosiklet markalarının yeni modellerine ilgi gösterdi. Dört gün devam edecek fuarda motosiklet tutkunları; BMW, Ducati, Honda, Harley Davidson, Triumph, Yamaha, Vespa, KTM, Kral, Kuba, CF Moto, Volta, SYM, Bajaj, Polaris, Citycoco, Moto Gusto, Husqvarna, Yuki gibi markaların yeni modellerini inceledi.

Motosiklet Endüstirisi Derneği’nin katkılarıyla 3 salonda gerçekleşen fuarda aynı zamanda motosiklet ürünleri, aksesuarlar ve yedek parçalarda meraklılarıyla buluştu.

En çok satan marka Honda

4 yıldır Türkiye motosiklet pazarının lideri olan Honda, fuarda motosiklet severleri heyecanlandıracak 3 yeni model ile yer aldı. Honda’nın yeni modelleri olan CB650R, CBR650R ve Super Cub C125 fuardaki yerini alırken, efsaneleşen modeli Afrika Twin yine büyük beğeni aldı.

Honda Türkiye’den Bülent Kılıçer, “2018’de satılan her 5 motosikletten 1’i Honda oldu. Uzun yıllardır sürdürdüğümüz bu liderlik daha önce de hep belirttiğimiz gibi bize önemli bir misyon yüklüyor. Ülkemizde motosiklet sektörünün sağlıklı ve güvenli gelişimi için lider olarak bize çok iş düşüyor.” dedi.

Yaratıcı tasarımıyla dikkat çeken Yamaha NİKEN

Kando felsefesiyle yenilikler yaratmaya çalışan Yamaha, geniş ürün çeşitliliği ile fuardaki yerini aldı. 3 tekerlekli olmasına rağmen büyük güç üreten ve sürücüye kullanım kolaylığı kazandıran Niken modeli, fuarın en ilgi çeken modelleri arasındaydı.

Yamaha Motor Türkiye’den Bora Berker Cansever, “2019’da yeni yatırımlarımız ve sektörün gelişmesine destek olacak. Yeni modellerin yanında, bayi standartları ve müşterilerimize sunduğumuz satış sonrası hizmetlere yönelik dönüşümümüzü tamamlayacağız. 2019 bizim için müşteri odaklı hizmet ve iletişimin öne çıkacağı, sektörü büyütecek bir yıl olacak. Yamaha Kasko ile müşterilerimize esnek ve avantajlı kasko sunacağız. Kenan Sofuoğlu önderliğinde geleceğin yarışçılarını yetiştirmek için Yamaha Yarış Okulu’nu hayata geçireceğiz” dedi.

Alman panzerinden yeni modeller

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörlüğündeki BMW Motorrad, fuarda yeni modelleriyle yer aldı. Türkiye’nin motosiklet kullanımı konusunda büyük bir potansiyel barındırdığını söyleyen Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik, “Nüfusunun yüzde 23,7’si 15 yaş altında yer alan, ortalama yaşı 31,2 olan Türkiye, motosiklet sektörü için gelecek vaat ediyor. Türkiye’de her yüz kişiden 4’ü motosiklet sahibiyken, iklimiyle Türkiye’ye benzeyen İtalya’da bu sayı 14, İspanya’da ise 10.” dedi. BMW Motorrad’ın bu yıl BMW R 1250 GS, R 1250 GS Adventure, R 1250 RT, F 850 GS ADV ve C 400 X modelleri ile ilk kez motosiklet severlerin karşısına çıkıyor.

Yerli üretim Kanuni geri döndü

Kuralkan, 3 yıl aradan sonra üretimine yeniden başladığı Türkiye’nin efsane motosikleti Kanuni’nin yeni modellerini ilk kez fuarda sundu. Yerli üretim Kanuni’nin 50 cc Trodon ve 50 cc Tigrina modelleri başta olmak üzere Bajaj‘ın en yenileri ve elektrikli motosiklet Super Soco ilgi gördü. Kuralkan Satış ve Pazarlama Müdürü Ekrem Ata, “50cc’lik motosiklet satışları atak yaparak toplam satışlarda yüzde 22’lik paya ulaştı. Efsane modelimiz Kanuni’nin iki modeliyle yer alacağız. İstanbul’da üreteceğimiz Kanuni motosikletlerle bu yıl da iddiamızı sürdüreceğiz. Kanuni ve Bajaj olarak tüm ürünlerimizi Euro 4 olarak sunuyoruz” diye konuştu.

Yarım milyonluk da vardı elektrikli de

İtalyan otomotiv devi Lamborghini’nin kuruluşu olan Ducati fuarın en pahalı modelleri ile kendinden bahsettiriyor. 450 bin TL’den satılan Ducati’nin Panigale V4 SGB modeli 230 beygir gücü üretebiliyor.

Dünyada dönüşüm yaşanan elektrikli modeller arasındaki City Coco S modeli modeli ise 8 bin 500 TL’den satılıyor. Fuarda ünlü motosiklet seyyahları ve yarışçılar söyleşileriyle motosiklet tutkunlarıyla buluştu. 2 yıl once kaybettiğimiz Altın Elbiseli Adam Barkın Bayoğlu da fuardı anıldı.