Yusuf’un ölümüne isyan ettiler

Motosikletlilerden “Bizi fark edin” eylemi

Motosikletliler her gün İstanbul trafiğinde diğer sürücüler yüzünden onlarca tehlike atlatıyor. İki teker sevdalısı Yusuf Durup’un 1 Ağustos 2018 tarihinde şerit ihlali yapan bir otomobil tarafından öldürülmesi motosiklet tutkunlarını isyan ettirdi.

Türkiye Motosiklet Platformu’nun çağrısıyla toplanan yüzlerce motosikletli 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde sürdü. Sürüşe Motobahriye üyeleri de katıldı. Sürüşte hem Yusuf Durup anıldı, hem de diğer araç sürücülerine “Motosikletleri fark edin” mesajı verildi.

Yusuf Durup’un ölümüne neden olan otomobil sürücüsü, kazanın hemen ardından serbest bırakılmıştı. Yusuf’u öldüren kaza, İstanbul’da her gün adeta can pazarında süren motosikletçiler için bardağı taşıran son damla oldu. TMP’nin çağrısıyla toplanan motosikletçiler, Maçka Küçük Çiftlik Parkı önünden yola çıkarak 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinde sürdü.

“Cep telefonu yerine yola bakın”

15 Temmuz Şehitler Anıtı Önü’nde açıklama yapan Türkiye Motosiklet Platformu Başkan Yardımcısı Hakan Şener, “Araç sürücülerinin cep telefonları yerine yola, yan aynalara, çevrelerine dikkat etmelerini istiyoruz. 1 Ağustos 2018, günü 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Anadolu Yakası çıkışındaki Beylerbeyi yol ayrımında Yusuf Durup kardeşimiz işte böyle dikkatsiz bir sürücünün kurbanı olmuştur” dedi. Motosikletçiler kazanın olduğu yere karanfil bıraktı.

Motobahriye de sürüşteydi

Protesto sürüşüne Motobahriye Kulübü üyeleri de katıldı. Motobahriye Başkan Yardımcısı Cumhur Bolat, “Trafikte motosikletlerin fark edilmesini istiyoruz. Diğer araç sürücüleri yollarda sanki motosikletler yok gibi hareket ediyorlar. Cep telefonu kullanan sürücüler ise tam bir kabus. Trafikte karşılıklı saygı istiyoruz” dedi.