Motosiklet tutkunlarının sevdası İstanbul

3 kıtadan dünyayı keşfe çıkan seyyahların vazgeçilmez rotası İstanbul, iki önemli motosiklet grubunun ziyaret durağı oldu.

Yunanistan’dan gelen 22 kişilik Harley Davidson grubu Patrik Bartholomeos tarafından Fener Rum Patrikhanesi’nde ağırlanırken, Umman’dan gelen 8 Arap iki teker sevdalısı Atatürk’ün fotoğrafıyla poz verdi.

Yunan motosikletçiler İstanbul’da

Ortadoğu ve Avrupa’dan yola çıkan motosiklet seyyahlarının uğrak yeri İstanbul, yaz aylarında pek çok motosiklet grubunu kendine çekiyor. Dünyanın en ünlü motosiklet markası Harley Davidson kullanıcılarının uluslararası dostluğu ilginç bir seyahati hazırladı. HOG(Harley Owners Group) İstanbul East Chapter Grubu Selanik’e giderek, Yunan motosikletlilerle buluştu. Hep birlikte İstanbul’a gelen 22 motosikletli tarihi bir buluşmaya imza attı. Fener Rum Patriği Bartholomeos’u ziyaret eden grup duygusal anlar yaşadı. Balat’ta ki patrikhanenin bahçesinde Yunan motosikletçilerle fotoğraf çektiren Patrik Bartholomeos’un da mutlu anlar yaşadığı gözlendi. Patrikhanenin ardından Dolmabahçe Sarayını gezen Harley Davidson grubu, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı, Kapalı Çarşı gibi turistik yerleri gezdi. Heybeliada Ruhban Okulu’nu ziyaret eden motosikletçileri Ruhban Okulu Başrahibi Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis karşıladı. Heybeliada’nın ardından Büyükada’ya giden grup, Aya Yorgi Kilisesi’ni ziyaret etti. HOG İstanbul East Chapter Grubundan Cem Anıl, “Atina’dan beraber geldiğimiz Harley Davidson tutkunları ile iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik duygularını güçlendirdik. Ortak paydamız motosikletlerimiz, bunun gerçekleşmesinde büyük rol oynadı. Yunan dostlarımızla yollarda sürmek ve aynı duyguları paylaşmak çok güzeldi” dedi.

Maskat’tan yola çıkıp 41 ülke gezecekler

Umman’ın başkenti Maskat’tan yola çıkan 6 Arap motosikletlide İstanbul’da 3 günlük mola verdi. Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Azerbaycan, Gürcistan’ın ardından Türkiye’ye giriş yaşan Umman Sultanlığı Nizwa Motosiklet Federasyonu’nu Ankara’nın ardından İstanbul’u gezdi. Umman tarihini, kültürünü ve turizmini tanıtmak için Asya ve Avrupa’da 41 ülkeyi gezen seyyahları Motobahriye Motosiklet Kulübü karşıladı. Umman Motosiklet Kulübü Başkanı Ahmed bin Salim, “İstanbul’un güzelliklerini daha önceden görmüştük ama şimdi motosikletle keşfettik. Geniş sahil yolu büyük keyif verdi. Türk motosikletçiler tarafından ağırlanmak ve Atatürk’ün fotoğrafıyla görüntülenmek ise gurur” dedi. Motobahriye Motosiklet Kulübü Başkanı Burak Güren ise, “ Arap dostlarımızla iki teker kültürünü aynı duygularla yaşamak bize mutluluk verdi.” dedi.

Yüreğini veren motosikletli

Silivri Motosiklet Kulübü, İstanbul’un en büyük motosiklet festivalini gerçekleştirdi. Silivri Belediyesi işbirliğinde ve Garanti Bankası ana sponsorluğunda Silivri sahilinde yapılan festivale 60’dan fazla kulüp üyesi motosikletli katıldı. 3 gün süren festivalin sonunda Bulutsuzluk Özlemi coşkulu bir konser verirken, motosiklet sporcusu Birkan Polat iki teker şov yaptı. Festivalde, Türkiye’nin ilk motosikletli heykeli açıldı. Motosiklet kazalarında hayatını kaybedenler anısına yapılan heykelde, kalbini yerinden çıkartarak uzatan motosikletli anlatıldı. Silivri Motosiklet Kulübü Sözcüsü Özkan Kandemir, “ Festivalimiz, iki teker tutkunlarını birleştirdi. Motosiklet sürmenin bir tutku olduğunu gösterirken birlik ve beraberliğimiz kanıtlandı. Motosikletçi heykeli iki teker tutkunlarının kardeş olduğunu ve trafikte aynı tehlikelere maruz kaldıklarını gösteriyor.” dedi.