Motorcu dostu bariyerlerde mutlu son

İlk motorcu dostu bariyerler Beylikdüzü-Haliç Köprüsü arasına konulmaya başlandı.

Tüm Türkiye‘deki motosikletlilerin omuz omuza vererek gündeme getirdiği katil bariyer sorunu çözülmeye başladı. İstanbul‘daki ilk motorcu dostu bariyerler D-100 Karayolu‘na, Haliç Köprüsü‘nden Beylikdüzü‘ne kadar olan hatta monte edilmeye başlandı.

Çalışmaların başladığı Şirinevler‘e giden Türkiye Motosiklet Platformu Başkanı Zafer Fatih Özsoy, ilk bariyerlerin takılmasına yardım etti. Zafer Fatih Özsoy, “Katil bariyerde mutlu son” diyerek çektiği videoyu motosiklet tutkunlarıyla paylaştı.

Her yıl onlarca motosikletçiyi biçen katil bariyer sorunu, Türkiye Motosiklet Platformu‘nun çağrısıyla gündeme gelmişti. Sosyal medyada binlerce kişi “katil bariyer istemiyoruz” başlığıyla mesajlar ve videolar paylaştı. Motosiklet camiasının bu çağrısına dünya şampiyonu motosikletçi milletvekili Kenan Sofuoğlu da yanıt verdi.

Türkiye Motosiklet Platformu Başkanı Zafer Fatih Özsoy‘un da aralarında bulunduğu motosikletçiler Ankara‘ya giderek katil bariyer sorununu anlattı. Hatta beraberlerinde motorcu dostu bir bariyer parçası da götürdü.

Motosiklet camiasının katil bariyerlere karşı kol kola verdiği mücadele mutlu sonla bitti. İstanbul‘daki ilk motorcu dostu bariyerler D-100 Karayolu‘na, Haliç Köprüsü‘nden Beylikdüzü‘ne kadar olan hatta monte edilmeye başlandı. Bursa‘da da planlamalar başladı.

Türkiye Motosiklet Platformu Başkanı Zafer Fatih Özsoy İstanbul‘daki ilk çalışmaların başladığı Şirinevler‘e giderek bariyerlerin takılmasına yardım etti. Zafer Fatih Özsoy, “Bu giyotinler artık bizim uzuvlarımızı kopartamayacak. Motosikletçi arkadaşlarımızın canını alamayacak. Çok mutluyuz. Çalışmaların başladığını duyunca evimizde duramadık. Hemen gelip görmek istedik. Tüm emeklerin, dökülen terlerin, uykusuz gecelerin sonucu. Yedi yıllık bir mücadeleydi bu. Sonunda muradımıza erdik. Demek ki isteyince oluyormuş. Motorcu dostu bariyerler hayata geçti. Yıllarca burada kalacak. Motosikletçilerin canını koruyacak” dedi.

Çalışmaya devam

Motobahriye Motosiklet Kulübü Başkanı Burak Güren de bu mutlu haberi kulüp üyeleriyle sosyal medya hesabından paylaştı. Burak Güren, “Kulüp olarak destek verdiğimiz #katilbariyeristemiyoruz #giyotincezasıkaldırılsın kampanyası meyvelerini vermeye başladı. İlk uygulamalar İstanbul belediye sınırları dahilinde. Ama anlaşıldı ki karayollarına ait yollar haricinde belediyeler de kendi sınırları dahilindeki yollarda bu uygulamayı yapabiliyor. Şimdi kulüplere düşen, bulunduğu il/ilçe belediyelerini ziyaret edip dilekçe vermek ve sonuçlarını yayımlamak. Kampanyaya beğenip paylaşarak da olsa destek veren herkes; bu gün, bilmediğiniz ve tanımadığınız kişilerin hayatlarının kurtulmasına vesile olduğunuz için mutlu olabilirsiniz.”