Mahruki’den #katilbariyeristemiyoruz kampanyasına destek

Bir motosiklet tutkunu olan Nasuh Mahruki, MotoBahriye'nin konuğu oldu, zorlu geçen maceralarını anlattı. Finalde ise katil bariyerlerin kaldırılmasını istedi.

MotoBahriye Motosiklet Platformu, geleneksel buluşmasını Maltepe Charisma Cafe‘de gerçekleştirdi. Buluşmanın önemli bir konuğu vardı.

AKUT’un kurucusu, motosiklet tutkunu, dağcı ve Kar Kaplanı Nasuh Mahruki, Motobahriye ile buluştu. Motosiklet seyahatlerini, başından geçen birbirinden ilginç olayları anlatan Mahruki, gecenin sonunda izleyiciler ile birlikte  “#katilbariyeristemiyoruz” dedi.

İlk motosikletinin Yamaha Tenere XTZ 660 olduğunu anlatan Mahruki, ağırlık merkezi yukarıda olduğu için kullanamadığını ve  sattığını söyledi. İkinci motoru BMW R80 Basic‘ten ise çok memnun kaldığını belirten Mahruki, “Bununla Nepal’e gittim. Çok dengeli bir motosiklet. Bu motorumu oğluma saklıyorum” dedi. Mahruki, en sevdiği motorunun ise BMW R 1150 GS Adventure olduğunu ve hala sattığı için pişmanlış yaşadını söyledi.

Bugünlerde büyük hacimli motorlar yerine Vespa‘yı tercih ettiğini belirten Mahruki, uzun yollara yine ağır makinelerle çıktığını fakat İstanbul trafiğinde ihtiyaca göre motor kullandığını söyledi.

Bilkent Üniversitesi‘nde dağ ve yamaç sporları yapan insanlarla tanışınca hayatının şekillenmeye başladığını dile getiren Mahruki, “Bu insanlar tarih ve felsefe ile de ilgileniyordu. Bu da benim küresel bir vizyona sahip olmamı sağladı” dedi.

Yüksekler güce bakmıyor

Zirvelerde oksijen yetersizliğinden kaynaklı akut durumların yaşanabildiğini belirten Mahruki, “Günlük hayatta vücut geliştirme hocalığı yapan birisi bile yükseklerde akut hale girebiliyor. Ayağnı kaldıramayacak kadar halsizleşiyor” diye konuştu.

Crash sendromuna dikkat

Travma sonrası stres bozukluğu kavramı ile ilk kez 17 Ağustos depremi sonrası tanıştıklarını belirten Mahruki, birçok arkadaşının aylarca yalnız uyuyamadığını, yemek yiyemediğini söyledi. Depremlerin, insan vücudunun en çaresiz anlarını ortaya çıkardığını belirten Mahruki, yine depremde tanıştıklarını “crash” sendromunu ise şöyle anlattı :

“Kazazedeyi enkazdan konuşarak çıkarıyoruz. Yolda hayatını kaybettiği haberi geliyor. Ne olduğunu anlayamadık. Sonra öğrendik ki, iç organlarda ezilmeden kaynaklı hücreler ölüyorlar ve diğer hücreleri zehirliyorlar. Bu o kadar hızlı oluyor ki, konuşa konuşa kurtardığınız yaralı, hastaneye ulaşamadan ölmüş oluyor” dedi.

Nasuh Mahruki, gecenin sonunda MotoBahriye üyeleri ile #katilbariyeristemiyoruz kampanyasına destek vermek için video çekti.

İşte o video