Ayça görgü şahidi arıyor

Motosiklet üzerinde 18 yılda 4 kıta, 27 ülke gezen Ayça Çelik hiçbir anını hatırlamadığı kaza ile ilgili görgü şahitlerine ulaşmaya çalışıyor.

Motosikletiyle 4 kıtada 27 ülkeyi gezen Yüzme Antrenörü Ayça Çelik, Ümraniye’de geçirdiği kazada ağır yaralandı. Motosikletliyle ilerlerken dengesini kaybederek yere düşen ve 10 gün yoğun bakımda kalan Çelik, “Kazaya dair hiçbir şey hatırlamıyorum. Beni bir araç sıkıştırmış olabilir, kaçan araçlar nedeniyle görgü tanıklarına ihtiyacım var” dedi. Kadın Motosikletçiler Derneği’nden Nur Köseoğlu ise, “Kadın olduğumuzu gizlemek zorunda kalıyoruz” dedi.

İstanbul Üniversitesi’nde siyasal bilgiler bölümünü okuduktan sonra spor ve seyahatte ilgilenen Ayça Çelik, motosikletiyle yaptığı sıra dışı seyahatlerle tanınıyor. Pek çok doğa sporunu başarıyla yapan 34 yaşındaki Ayça Çelik, 16 yıldır bindiği motosikletiyle 4 kıtada 27 ülkede yaklaşık 300 bin km yol yaptı. Tüm seyahatlerini tek başına yapan Çelik; ABD, İspanya, Hırvatistan, Yunanistan’ın dışında Türkiye’nin tamamını da motosikletiyle dolaşmıştı. Galatasaray Spor Kulübü’nün alt yapı yüzme takımında antrenör olan Ayça Çelik, 8 Aralık 2018 tarihinde yine motosikletiyle yola çıktı.

Ölümden döndü

Ümraniye’de ki tesislere gitmek için Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü geçtikten sonra girdiği Molla Gürani Viyadüğü üzerinde en sağ şeritte kaza geçirdi. Karayolları Genel Müdürlüğü’ne ait bir temizlik kamyonuna yandan çarpan genç motosikletli şans eseri başka araçların altında kalmaktan kurtulurken, yoldan geçenler tarafından hastaneye kaldırıldı. Vücudunda çok sayıda kemiği kırılan, 3 ameliyat geçiren ve 10 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra kendine gelebilen Çelik, kazayı yapması için hiçbir sebep olmadığını, kendisini sıkıştıran bir araçtan kaçmış olabileceğini söyledi.

“Aydınlatılması için görgü tanığına ihtiyacım var”

Çelik, “Sabah saatlerinde yaşadığım kazayı hatırlamıyorum. Çünkü kafamı yere vurduktan 10 gün sonra kendime gelebildim. Yolda ve trafikte hiçbir sorun yoktu. Kaza nasıl oldu bilmiyorum ama bir araç mı neden oldu demekten kendimi alamıyorum. Çarptığım temizlik kamyonundaki arkadaşlar da kazaya dair bir bilgi veremiyor.

Çok uzun yıllardır motosiklet kullanıyorum. Yüzlerce kez aynı saatte geçtiğim yolda, aynı şekilde ilerlerken nasıl kaza yaptım bilemiyorum? Bu benim hatam mı, yoksa dışarıdan bir etki ile mi savruldum. Araç sürücülerinin sebep olduğu bir kaza ile ölümden döndüysem bunu bilmek istiyorum. 8 Aralık sabahı yaşadığım bu kazanın görgü tanıklarının yardımına ihtiyacım var” dedi.

“Görüntülerde durmayan araç sürücüleri var”

Ayça Çelik, “ Motosiklet sürücüleri varlıklarını umursamayan sürücüler yüzünden zor anlar yaşıyor hatta hayatlarını kaybedebiliyor. Görüntülerde hiç durmayan, yerde can çekişirken gaza basıp kaçanlar var.” dedi.

“Kadın olduğumuz gizlemek zorunda kalıyoruz”

Kadın Motosikletliler Spor Kulübü Derneği’nden Nur Köseoğlu ise, “ Trafikte herkesin eşit hakkı olduğunu hatırlatmak için çabalıyoruz. İstanbul metropolünde kadın motosikletçiler olarak hep kendimizi saklıyoruz. Kadın olduğumuzu bilenler bizi zor durumlarda bırakıyor. Motosiklet bir ulaşım aracı neden kadın kullanmasın. Kadın olduğumuz için değil, insan ve sürücü olduğumuz için saygıya ihtiyacımız var. Ayça gibi deneyimli bir sürücü arkadaşımızın kazası bizi yine benzer düşüncülere sevk etti. Herkes empati yapmalı. Bunun için görgü tanığına ihtiyacımız var.” dedi.