1000 demir atlı 19 Mayıs için sürdü

Motorsiklet sevdalıları, bu sefer Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı için Samsun'a çıkışının 99. yılında saygı için sürdüler.

Türkiye Motosiklet Platformu’nun (TMP) öncülüğünde bir araya gelen 1000 motosikletli, Milli Mücadeleyi başlatmak için Bandırma Vapuru’na binerek 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde olduklarını hatırlatmak için saygı sürüşü düzenledi.

Türkiye Motosiklet Platformu’nun çağrısıyla Bursa, Yalova, Çanakkale, Sakarya, Kocaeli, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nden gelen motosikletçiler İstanbullu motosikletseverlerle Bağdat Caddesi’ndeki Suadiye Oteli önünde buluştu. Tam 45 motosiklet kulübünün bir araya gelmesiyle katılım sayısı 1000 motosikletliyi aştı.

Motosikletlerinde Türk Bayrakları ve Atatürk posterleri taşıyan motosikletliler, Bağdat Caddesi’nden geçerken vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Vatandaşlar alkışlarla motosikletlilere destek olurken, motosikletliler de kornalarla vatandaşları selamladı.

Motosikletliler adına açıklama yapan TMP Başkanı Zafer Özsoy, “99 yıl önceki aynı ruhla yurdumuzu sevdiğimizi ve ulusumuzun arkasında olduğumuzu göstermek istedik. Ulu Önder Atatürk’ün bu ülkeyi nasıl düşman işgalinden kurtardığını bir kez daha hatırlatmak için bir araya gelmek bize gurur verdi. Motosiklet camiası olarak ulusal günlerimizde pek çok etkinliği yaparak motosiklet sürücülerinin duyarlı bireyler olduklarını göstermeye devam edeceğiz” dedi.

Bağdat Caddesi‘nden başlayan saygı sürüşü, 28 kilometre sonra Edirnekapı Şehitliği‘nde sona erdi.