KTM 790 Duke yola çıktı

Yeni makinesi 790 Duke ile virajlara odaklanan KTM, cadde hakimiyetine "neşter" atmaya hazırlanıyor.

Çift silindir motor bloğuna sahip olmasına rağmen hafifliği ile virajlarda tek silindir motosikletten beklenecek hassas performansı ile dikkat çeken KTM 790, bunu yeni tasarlanan 799 cc paralel çift silindirli motor bloğu ve onu taşıyan ultra hafif şasine borçlu gibi.

Yeni KTM 790 DUKE‘yi Şile‘nin Ulupelit Köyü‘nde yer alan Casa Lavanda Otel’de gerçekleşen tanıtımda inceleme şansına sahip oldum. Biraz önce de yazdığım gibi, bu yeni makinenin virajlara olan hakimiyeti öncelikli olarak dikkatimi çekti. Naked bike, gibi motosiklet markalarının “marka adı” olmaya çalıştığı segmentte KTM 790 DUKE‘nin iddialı olduğunu söyleyebiliriz.

KTM, 790 DUKE ile orta sınıf naked bike kategorisinde yeni standartlar belirlemeye çalıştığını gizlemiyor. Bunun ilk belirtisi ise, bu motosikletle birlikte yepyeni LC8c paralel çift silindir motorunu da ilk defa piyasaya sürmüş olması.

Yeni 790 DUKE çok hafif ve tamamıyla “caddelere hükmetme“yi amaçlayan bir motosiklte. Haklılar tabiki. “Caddelede ne kadar gözükürseniz o kadar talep edilirsiniz

Yarışa Hazır felsefesiyle geliştirilen 790 Duke, üreticisi KTM tarafından “neşter” olarak tanımlanıyor. Eksantrik ve krank milinde uygulanan balansör şaftları sayesinde minimum titreşim yaratan 790 Duke, kaydırmalı debriyaj ve yumuşak güç aktarımı karakteristiği sayesinde sürücüye viraj girişinde ve çıkışında maksimum kavrama ve stabil sürüş sağlıyor.

790 Duke‘nin öne çıkan özellikleri ise şunlar

* 169 KG kuru ağırlık
* Utra kompakt 105HP paralel çift silindir
* MTC viraj eğitim açısı destekli çekiş kontrol
* Viraf ABS ve Supermoto modu
* Quickshifter, debriyajsız vites değiştirme
* MSR motor freni kontrolü
* Sport, Street, Rain ve Track olmak üzere dört sürüş modu
* Launch kontrol
* TFT ekran
* LED aydınlatma
* Opsiyonel KTM My Ride