Özgürlük tutkusu dünya turuna çıkardı

İran’da kadınlara motosiklet ehliyeti verilmemesini protesto için motoruyla dünya turuna çıkan Dr. Yazarloo, 7 kıta ve 64 ülkenin ardından Türkiye’ye geldi.

İran’da kadınlara motosiklet ehliyeti verilmemesini protesto için motosikletiyle dünya turuna çıkan ünlü modacı Dr. Maral Yazarloo, 7 kıta ve 64 ülkenin ardından Türkiye’ye geldi. Antarktika kıtasında bile İran bayrağını açan Yazarloo Milliyet Gazetesini ziyaret etti, Gökhan Gültekin Karakaş‘ın konuğu oldu. Yazarloo, İstanbul’da kendisini en çok etkileyen yerin Kız Kulesi olduğunu, Konya’da mezarı olan Mevlana’yı merak ettiğini söyledi.

Çocukluk hayali için dünya seyahatine çıktı

Arkalarında kariyerlerini ve sosyal konumlarını bırakarak tek başlarına ülkelerarası seyahatlere çıkan kadınların sayısı her geçen gün artarken, İranlı işletme doktoru Maral Yazarloo farklı bir seyahatin ardından Türkiye’ye geldi. Tahran Üniversitesi’nde İşletme İdaresi Bölümü’nü bitirdikten sonra kadın giysileri tasarlayarak ünlenen Yazarloo pek çok defile düzenledi. Çocukluğundan beri motosiklet kullanmak isteyen ama İran’da kadınlara motosiklet ehliyeti verilmediği için bu hayalini gerçekleştiremeyen Yazarloo yaşadığı baskıya dayanamadı. Motosiklet kullanan kadınların gözaltına alındığını gören genç kadın, moda tasarımı kariyerini Hindistan’da devem ettirmeye karar verdi. Hindistan’ın Pune kentine yerleşen Yazarloo, Pune Üniversitesi‘nde Pazarlama dalında doktorasını tamamladı. Hindistan’da kısa sürede ünlenen Maral Yazarloo, motosiklet tutkusu ile moda tasarım alanındaki başarısını uzun yıllar devam ettirdi.

Peru’da evlendi

Hindistan’a yerleşmesinden 5 yıl sonra halen ülkesinde kadınların motosiklet kullanmasına izin verilmediğini gören Yazarloo dünya turuna çıkmaya karar verdi. Kadınların özgür olduğunu ve en zor işleri başarabileceğini kanıtlamak için Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’den Mart 2017’de yola çıkan Yazarloo önce Bangladeş’e gitti. Butan, Myammar ve Malezya, Endonezya, Vietnam, Laos gibi Uzak Asya ülkelerini gezen motosikletli, Avustralya kıtasına geçti. Birkaç ay geçirdiği kıtadan uçakla ABD’nin Şikago kentine giden Yazarloo uzun bir tura başladı. En batıda ki Los Angeles’a kadar motosiklet süren genç kadın, güneye yönelerek Meksika, Guatemala, Nikaragua, Kolombiya gibi Güney Amerika kıtasının en güvensiz ülkelerini gezdi. Brezilya ve Bolivya’nın ardından Peru’ya gelen Yazarloo, İngiliz erkek arkadaşı Alex ile Machu Picchu tapınağı yakınlarında evlendi. İran’dan anne ve babası gelen maceracı, düğün töreninin ardından kıtanın en güneyindeki Arjanatin’in Ushuaia topraklarına ulaştı.

Buzul kıta Antarktika’nın ardından sıcak Afrika

Motosikletini kentte bırakan maceracı buzul kıta Antarktika’ya gemi ile geçti. Beyaz kıtada 1 hafta geçiren Yazarloo bu kez uçakla Güney Afrika’ya gitti. Afrika kıtasındaki gezisine başlayan Yazarloo, ilkel kabilelerin yaşadığı çorak topraklarda motosiklet sürdü. Zambiya, Zimbabwe, Etiyopya gibi ülkelerin çöllerinde iki tekerle seyahat eden Yazarloo, Sudan’da ki vize ve güvenlik sorunu nedeniyle Avrupa kıtasına geçti.

Türkiye’de Asil Özbay karşıladı

İspanya, Fransa, Sırbistan ve Bulgaristan gibi ülkelerin ardından geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye giren genç kadını motosiklet seyahatleriyle tanınan Asil Özbay karşıladı. Ülkesi İran’dan önce girdiği son ülke olan Türkiye’de Asil Özbay ile gezen Yazarloo, İstanbul’da iki gün geçirdi. Kız Kulesi’nin hikayesinin İstanbul’a çok yakıştığını söyleyen Yazarloo, “Babaannem Türk asıllı bu topraklara yabancı değilim. İstanbul barındırdığı gizemlerle hep ilgimi çekti. Yoğun trafik beni rahatsız etti ama içinden deniz geçen bir şehirde olmak harika.” dedi. Asil Özbay ise, “ Aynı tarihlerde bende Maral’ın ülkesi İran’da olacağım. İkimizde kadının özgürlüğüne ve tek başına yapacağı işlere inanıyoruz. O’nu ağırlamaktan çok mutluyum.” dedi.

Çok kültürlülüğe ve dünya barışına inanıyorum

Kitaplarını okuduğu Mevleviliği araştırmak için Konya’ya giden Yazarloo, “Annem Azeri Türkü. 800 yıl önce yaşayan ama düşünceleri bugün insanlığı aydınlatan Hz. Mevlana’yı öğrenmek istedim. Konya’da mezar alanında huzur buldum. Anadolu’nun eski köylerinde motosiklet sürmek beni çok mutlu etti. Anadolu’yu keşfetmek güzel. Yollar sürmek için çok elverişli, insanlar çok içten ve yemekleriniz harika.” dedi.

Sınır kapısından girmeye çalışacak

Maral Yazarloo, kadın modasına yönelik çalışmalarını Hindistan’da sürdürüyor. Karate ve yüzme gibi pek çok spor yapan Yazarloo, dünyanın etrafını 3 kez dolaşacak kadar (110 bin KM) motosiklet sürdü. 16 ay içinde 7 kıtada ve 64 ülkede bulunan Yazarloo, Türkiye’den İran’a motosikletiyle girmeye çalışacak. İran’da halen motosikletli kadınlara yönelik yasak sürüyor. Fakat Yazarloo, başka bir ülkeden geldiği için sınır kapısından alınacağını düşünüyor.