Suzuki SV650A ile Sevgi Yolu’nda

Motobike İstanbul 2018'de en çok dikkatimi çeken Suzuki modeli nihayet altımda. İstikamet Trakya.

1999 yılında Suzuki’nin çıplağı (naked) SV’yi gördüğümde ilk düşündüğüm çok çirkin olduğuydu. Motosikletlere sadece uzaktan baktığım o yıllarda grenajlı motosikletler çok modaydı. SV ise sadece gövdeden oluştuğu için, “paramı buna vermem” diye geçirdim içimden. Motosikletleri tanıdıkça SV’yi de sevdim. Kendi sınıfının standartlarını belirlediğini öğrendim.

Suzuki SV’yi geçtiğimiz yıl yenileyerek SV650A adıyla satışına devam etme kararı aldı. İsminden de anlaşılacağı üzere V-twin 650 cc motoru, sadece 197 kilogramlık ağırlığı ve ABS fren sistemiyle daha çok motorcunun gönlünü uzun yıllar çalacak gibi duruyor.

Suzuki ithalatçı firma karmaşasının son bulmasından sonra piyasada adından yeniden söz ettirmeye başladı. Bu yıl Motobike İstanbul fuarında yeni modelleriyle göz doldurdu. Fuarda en dikkatimi çeken motosikletlerinden biri de, bir zamanlar ne kadar çirkin diye düşündüğüm SV650A’ydı.

Trakya’nın harika yollarında Suzuki SV650A ile gazlama imkanı buldum. Aşağıdakiler tamamen kişisel fikirlerim ve deneyimlerime dayanmaktadır.

İlk bakış, tanışma

Kırmızı rengi, depo üstü çizgileri, yuvarlak farlarıyla tamamlanan klasik havası bir aşkın başlaması için bire bir. Suzuki’nin geliştirdiği easy start teknolojisiyle motosiklet marş butonuna dokunur dokunmaz tıkır tıkır saymaya başlıyor. Kaskımı, eldivenimi giyerken motorun sesini dinliyorum. Hadi diyor, beni daha fazla bekletme.

Anadolu Yakası’ndan başlayan yolculuğumuz Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve devamında Üçüncü Havalimanı Yolu’ndan Trakya’ya doğru uzanıyor. O benim nasıl bir sürücü, ben ise onun nasıl bir yol arkadaşı olduğunu anlamaya çalışıyorum. Zaman zaman hızımız 170 kilometreye çıksa da, ortalamamız saatte 95 kilometre. Motosiklet bu hızla giderken, “istediğinde öne atılmaya hazırım” der gibi çalışıyor. Motor gücüne bağlı olarak motosikletin ağırlığının az olması gaz tepkilerine çok hızlı yanıt vermesini sağlıyor.

İlk durağımız Terkos Gölü kıyısı oluyor. Doğanın her güzelliği buradayken, bizim de yeni arkadaşımla birlikte orada bulunmamamız olmazdı. Gölün kenarına oturup izliyorum SV650A’yı. Aslında geçmişte onun için kötü sözler söylediğime çok pişmanım. Keşke daha önce buluşma şansımız olsaydı. Hafif çelik malzemeden üretilmiş gövdesi, her iki yandaki kaslı şaşesinden belli oluyor. O narin görüntüsüyle birleşince de vücut çalışmış kadınlara benziyor sanki.

Enduro ile kardeş ama sadece motordan

Suzuki’nin V Strom serisinde kullandığı motorla SV650’nin motorları kardeş ya, biraz da şose yola mı girsem diye düşündüm. Ancak pek de konforlu olduğunu söyleyemem. “Ne yapıyorsun arkadaşım. Hadi beni asfalta çıkar” diye söyleniyor, bunu da size belli ediyor. Ancak V-Twin motor motosikletin bütününden ayrı hareket ediyor. Hangi viteste olursan ol, torkla seni ileri fırlatmak için hazır.

Suzuki’nin broşürüne göre SV650A’nın yakıt tüketimi 100 km’de sadece 3.84 lt. Ancak benim kullanım tarzımla ilgili, ben bu rakamın biraz üzerinde, yaklaşık 4 litre yakıt tükettim.

Her yerden döner

SV650A minik boyutlarıyla her delikten geçebiliyor. Viraj kabiliyetine ise söyleyecek tek sözüm bile yok. Kontrolü kolay, binici dostu bir motosiklet olduğunu her daim gösteriyor. Ancak her naked gibi önde camının bulunmaması, yüksek süratte rüzgarla kavga etmek anlamına geliyor. İleri bakabilmek için güçlü boyun kasları şart.

Çamurlanmaya hazır olun

Her naked motosiklette olduğu gibi Suzuki SV650A da yağmurlu havalarda sürücüsünü ıslatmayı seviyor. Çamuru görürse de hemen sizi çamurluyor. Ben de bol bol çamurdan nasibimi alıyorum. Hatta arka tekerleğin kaskıma bile çamur attığı oldu. Ancak ben bulmuşum sevdiğimi, pek de aldırmadım.

Sevgi Yolu performansımız

TEM Otoyolu, Çatalca, Eski Edirne Asfaltı, Hadımköy güzergahında, 80 kilometrelik kalp şeklinde bir yolun adını bundan sonra Sevgi Yolu olarak değiştiriyorum. Tam da bir kalp şeklinde görünüyor haritadan bakınca. Kendi motosikletimle dolaşmayı en sevdiğim rota olduğu için, bundan sonra testleri bu yol üzerinde yapacağım.

Yağmurlu bir günde verileri kaydetmek için yola çıktık. Değişken yol şartlarında ve rakımda sürdük. SV650A ile Sevgi Yolu’ndaki ortalama hızımız saatte 59 kilometre oldu. Maksimum hızımız ise saatte 160 kilometreye ulaştı. Toplamda 1 saat 22 dakika sürdü yolculuğumuz. SV650A ile saniyede 8.2 metrelik hızlanma değeri, 7.8 metrelik fren değerimiz oluştu. Sola yatış açımız 15 derece, sağa yatış açımız ise en fazla 14 dereceydi.

Ben bunu alır mıyım?

Kıpkırmızı SV650A ile çok keyifli anlar yaşadık ama bir süre sonra ayrılmak zorunda kaldı. SV650A’nın bugünkü satış değeri 44 bin 950 lira. 16 yıldır motosiklete binen, her tarzda motosiklet kullanmış bir kullanıcı olarak “bu parayı SV650A’ya verir miyim” diye çok düşündüm. Bence SV650A kalitesiyle bu parayı hak eden bir motosiklet.