Deneme Tahtası Kaşmir’de

İstanbul’dan Nepal’e süren Deneme Tahtası ekibi Erkin Yeşil ve Can Küngör’den haber var.

Geçtiğimiz günlerde Hindistan’da Tuğçe ve Fatih’le buluşan Erkin, yolculuğa son derece güzel ve problemsiz devam ettiklerini söyledi.

Erkin Yeşil, motosiklethabercileri.com’a yolladığı mesajda, 10 gün içinde Nepal’e geçeceklerini belirterek şunları söyledi:

İstanbul’dan yola çıkalı tam 1 ay oldu. Şu anda Hindistan’dayız. Yolculuğumuz şu ana kadar çok güzel geçiyor. Hindistan’da Kaşmir Bölgesi’nde epey vakit harcadık. O bölgeye çıkıp çıkmayacağımıza emin değildik. Çünkü hep 5 bin metrenin üzerinde yollar var. Çok ciddi dağ geçitleri var ve aynı zamanda muson yağmuru zamanı. Çok aşırı yağışlara denk geldik ancak yolculuğu ancak bu tarihe denk getirebildik.”

“Baktık motorlar sağlam, kuzeye döndük”

Pakistan’dan Hindistan’a geçtikten sonra karar verecektik Kuzey Hindistan’a çıkıp çıkmayacağımıza. Ama baktık motorlar çok sağlam. Biz de çok uyumlu sürüyoruz. O yüzden buraya da çıkalım istedik. Golden Temple’ı gezdik. PakistanHindistan arasında çok önemli ve popüler bir sınır geçiş töreni var. Ona katıldık hem biraz dinlenmiş olduk. Motorların yağını değiştirdik. Oradan da kuzeye doğru sürmeye başladık.”

Fatih ve Tuğçe moral verdi

Yamaha YBR ile dünya turunda olan Fatih ve Tuğçe ile görüşme şansımızda oldu. Birlikte bir akşam geçirdik. Bize moral verdi ve çok keyifli oldu. Onlar ve biz ters taraftan bu rotayı aldığımız için bilgi alışverişinde bulunmuş olduk. Fatihler Pakistan’a doğru, biz ise Kaşmir’e doğru devam ettik.”

“Yol gerçekten çok tehlikeli”

“Yol gerçekten insanların anlattığı kadar zor ve tehlikeliymiş. Tehlikeli kısmı zorluğundan daha da önemli. Zorluk motorların sağlam olması ya da bizim off road tecrübemizle bir şekilde hallediliyor ama çok fazla kamyon var. Yağmurdan dolayı çok fazla sel oluyor, yollar kapanıyor. Saatlerce yolların açılmasını bekliyorsunuz. İş makineleri açıyor buraları. Karşılıklı iki aracın geçemeyeceği çok kör nokta var ve çok kötü araç kullanıyorlar. Özellikle motorları hiç önemsemiyorlar, direkt üzerine kırıyorlar. Ama her şey güzel gitti. Kaşmir Bölgesi çok güzelmiş. Dünyanın en yüksek geçitlerinden geçtik. Beşiktaş bayrağı yanımızdaydı. Şimdi aşağı doğru iniyoruz. Nepal’e giriş yapacağız.”

“Touring ama Enduro gibi südrü”

“Kullandığımız motorlar CF Moto 650 MT. Aslında touring makineler ama biz enduro gibi çok sert yollara soktuk onları ve ciddi sert kullandık, acımadık ama hiçbir problem yok. Problemsiz biçimde devam ediyoruz.”

“Herkese çok teşekkürler”

“Çok mesaj geldi ama internetimiz ve elektriğimiz olmadı çok yerde. Özellikle Kuzey Hindistan askeri bölge. Hem güvenlik, hem elektrik anlamında problem oldu. Çok cevap veremedik insanlara ama mesaj atan herkese teşekkür ediyorum. 10 gün kadar daha Hindistan’da kaldıktan sonra Nepal’e geçeceğiz ve uçakla Türkiye’ye döneceğiz. Motorları da uçağa koyacağız.”