Rüzgarın peşindeki kadınlar Türkiye’de

Motosiklet süren kadınların farkındalığıyla dünya barışına katkı sağlamak amacıyla Kanada’da başlayan Woman Rider World Relay’ın son durağı Türkiye oldu.

39 ülkede kadından kadına aktarılan mesaj kutusu, Yunanistan’dan gelen 3 motosikletli kadın tarafından Türk kadın motosikletlilere verildi. Mesaj kutusu(baton) İran’da kadın motosikletli olmadığı için Türkiye’den posta yoluyla Pakistan’a gönderilecek.

2018 yılının son aylarında Kanada’da bir araya gelen 5 kadın motosikletli, kadın sürücülerin trafikte ve şehir hayatında daha fazla farkında olunması için Woman Rider World Relay hareketini başlatmıştı. Dünyada sayıları hızla artan kadın motosikletlileri bir araya getirerek dünyaya birliktelik mesajı vermeyi amaçlayan WRWR, başlamasından yaklaşık 5 ay sonra Türkiye’ye ulaştı. Ülke sınırlarına gelindiğinde elden ele kadın motosiklet sürücülerine verilen özel kutu içindeki yazılı belgeyi Bulgar sürücülerden alan Yunan motosikletli kadınlar 2 günlük yolculuğun ardından İstanbul’a ulaştı. Yunan İoanna Pourmara ve Tsikoura Penelope ile Hollandalı Jossan Geerdink adlı kadınlar Edirne’nin ardından geldikleri İstanbul’da yine kadın motosikletliler tarafından karşılandı. Türkiye Kadın Motosikletliler Spor Kulübü Derneği üyesi 15 motosikletlinin İstanbul girişinde karşıladığı 3 kadın sürücü duygusal anlar yaşadı.

Dünya barışına katkı sunuyoruz

Türkiye Kadın Motosikletliler Spor Kulübü Derneği Başkanı Adile Yavuz’a getirdiği pusula kutusunu teslim eden Yunan Tsikoura Penelope, iki dost ülkenin bağının daha da güçlendiğini söyledi. Selanik Motosiklet Kulübü üyesi Tsikoura Penelope, “Bazı sorunlara varmaktan çok memnunuz. Burada olmak heyecan verici, çok mutluyuz. İstanbul’a vardığımızda muhteşem Türk kadın sürücüleri görmek gurur verici. Unutulmaz anlar yaşarken, dünya barışına da katkı sunacağız” dedi.

Mesaj kutusu ve pusulayı alan Adile Yavuz ise, “ 9 bin km uzaktaki Kanada’da başlayan ve dünyaya kalıcı barış getirmeyi amaçlayan bu harekete katılmak gurur verici. Bu hareketin bir parçası olmak, farkındalık yaratmak ve diğer kadınlara ilham ve cesaret vermek bizi sevindiriyor. Selanik’ten gelen Tsikoura ile diğer arkadaşlarımız bize bu gurur yaşattı. Bu hareketin çok daha iyi yerlere geleceğini ve dünyayı saracağına inanıyorum.” dedi. Hollandalı Jossan Geerdink ise, “WRWR için 4 bin km sürerek 7 ülkeye (Slovenya, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Sırbistan) gittim. Buradan artık yaşadığım yere döneceğim. Yunanistan’ın Dedeağaç kentinde, otoyol çıkışında bizi mavi ışıklı bir motosiklet polisi karşıladı. Bize yardım ederek bir süre birlikte sürdü. Bu davranış ve Türk kadınlarının bizi karşılaması hareketimizin ne kadar doğru bir yolda olduğunu gösteriyor. “ diye konuştu.

Posta yoluyla Pakistan’a gidecek

Tüm dünyayı elden ele dolaşması gereken mesaj kutusu, İran’da kadınlar motosiklet süremediği için posta aracılığıyla Pakistan’a gönderilecek. Mesaj kutusu içinde ki pusula da şimdiye kadar bu harekete katılan 40 ülkeden yaklaşık 250 kadının imzası ve ismi bulunuyor.