Ankaralı motosikletli Alaska’da sürecek

Himalaya Dağlarını motosikletiyle tek başına geçen ilk Türk kadını Serpil Kalaycı'nın bu sefer hedefinde buzlarla kaplı Sibirya var.

Himalaya Dağları’nın karayoluyla ulaşılabilen en yüksek rotasını motosikletiyle tek başına geçen ilk Türk kadını Serpil Kalaycı, bu kez dünyanın en soğuk yerlerinden Alaska’da motosiklet sürecek. Eskimo kültürünü tanımak için buz tutan yollarda iki tekere binmek için yola düşen kalaycı Meksika’daki Şeytan Omurgası Geçidi’ni geçmişti.

Milliyet gazetesinden Gökhan Karakaş‘ın haberine göre, dünyanın en tehlikeli ve ulaşılamaz yollarında motosiklet kullanarak zoru başarmayı hedefleyen Serpil Kalaycı, ABD’nin Alaska eyaletine gitti. Kuzey Yarımküre’nin en soğuk yerlerinden olan Alaska’da toplam 6 bin KM motosiklet kullanmayı hedefleyen Kalaycı, kar fırtınalarına yakalanmamaya çalışacak. Yolculuğuna Büyük Okyanus kıyısındaki Anchorage kentinden başlamayı hedefleyen Kalaycı, 16 gün boyunca motosiklet kullanacak. Motosikletiyle giderken somon balığı göçü ve balina seyri gibi doğal olaylara tanıklık etmeyi isteyen Kalaycı, bölgenin en eski sakinleri Eskimoları ziyaret etmeyi hedefliyor.

“Eskimoların peşinden gidebilirim”

Alaska’da kent yerleşimleri olmadığı için konteyner otellerde konaklayacağını söyleyen Kalaycı, “Eskimo kültürünü tanımayı çok istiyorum fakat bu kültürü antalan fazla bir görsel zenginlik günümüze kalmamış. Genellikle müzelerde tanıtılıyor. Yol üzerinde gerçek bir Eskimo köyü görersem rotamı değiştirmeye çalışacağım. Ölü At şehrinden dönüşe geçip tekrar Anchorage kentine gideceğim. Motosikletimin soğuk iklimde ve sert rüzgarda sorun çıkarmaması için dua ediyorum. Her türlü güzel sürprize açığım. Yolun bana neler vaad edeceğini bilmiyorum ama yolda olmak çok güzel.” dedi.

Aileden maceracı ve motosiklet tutkunu

1981 yılının Türkiye ralli ve motokros şampiyonu Hasan Kalaycı ile Türkiye’nin ilk kadın otomobil yarışçılarından Tuna Kalaycı’nın kızı olan Serpil Kalaycı’nın ablası Seden Güzel de ilk lisanslı kadın motokrosçulardan. 30 yıldır motosiklet kullanan Kalaycı, 16 yıldır yurt dışı seyahatlerine motosikletiyle gidiyor.